برای پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب نباید از قوه قهریه استفاده نمود

گذاری بر دموکراسی

برای پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب نباید از قوه قهریه استفاده نمود

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ دیدگاه‌ها برای برای پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب نباید از قوه قهریه استفاده نمود بسته هستند 0 دسته : دسته‌بندی نشده ، مصاحبه‌ها ، مطالب عمومی
یک فعال دانشجویی گفت: مقوله فرهنگی باید به دست مردم و تشکل‌های مردی سپرده شود تا با آمدن و رفتن دولت‌ها دچار تناقض و احیانا سیاسی کاری نشود.
“امین عباسی” در گفت‌وگو با خبرنگار “صدای آازد گفت: بنده نیز همانند برخی از دلسوزان انقلاب به عنوان سرباز نظام در کسوت دانشجویی، از وضعیت فرهنگی کشور ناخرسند و ناراضی هستم، البته باید یادآور شوم که تعداد اندکی، ناخواسته و به دلیل مواجهه نامناسب متولیان فرهنگی کشورمان در سالیان اخیر، بعضا ناهنجاری‌های فرهنگی را رقم می‌زنند که زیبنده کشور متمدن و با فرهنگی مثل ایران نیست.
وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی ایران در اصل یک انقلاب فرهنگی بود و ما معتقد هستیم که برای پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب نباید از قوه قهریه استفاده نمود و با گشت‌های موتور سوار، ون، بگیر و ببند و محدود کردن اینترنت، مسائل فرهنگی و ناهنجاری‌های موجود نه تنها حل نخواهد گردید بلکه تجربه نشان داده است در مواجه با مسائل فرهنگی می‌بایستی بسیار مواظب بود و ظریف عمل کرد، در غیر این‌صورت سیاست مشت آهنین منجر به نافرمانی مدنی گردیده و در نتیجه معضلات بسیار پیچیده فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.
او همچنین گفت: ما بر این باور هستیم که مشکلات فرهنگی با کار فرهنگی و توسط کارشناسان فرهنگی که درک صحیحی از مسائل فرهنگی دارند، قابل حل خواهد بود و مسئولین می‌بایستی به مسائل فرهنگی همانند یک پروسه زمان بر نگاه کنند نه یک پروژه زودگذر.
این فعال دانشجویی با اشاره به “مدیریت فرهنگ در کشور” گفت: متاسفانه در کشور ما به دلیل ساختار نه چندان مناسب سیاسی، سکان هدایت امور فرهنگی، تمام و کمال در دست سیاسیون هست و مسائل فرهنگی هم  بعضا ابزاری می‌شود در کشمکش‌های سیاسی، پیشنهاد ما جهت حل مشکلات فرهنگی موجود، سپردن امور فرهنگی به نهادهای مردمی و تشکل‌های مردم نهاد هست و دولت تنها به عنوان ناظر و حامی آن‌ها می‌تواند همیار و همکار این نهادها باشد.
او در ادامه تاکید کرد: به اعتقاد ما همانند اصل ۴۴ قانون اساسی که به خصوصی سازی امور اقتصادی اشار دارد، مقوله فرهنگی نیز باید به دست مردم و تشکل‌های مردی سپرده شود تا با آمدن و رفتن دولت‌ها دچار تناقض و احیانا سیاسی کاری نشود.
وی همچنین گفت: ما ضمن حمایت از مسئولین فرهنگی دولت تدبیر و امید و تشکر به دلیل فعالیت‌های بسیار چمشگیر در یک سال گذشته، معتقدیم که دولت می‌تواند در خصوصی‌سازی امور فرهنگی نقش به سزاتری را ایفا نماید و دولت می‌تواند در جهت شکل‌گیری نهادهای مردمی جهت فعالیت‌های فرهنگی اطلاع رسانی و آموزش‌های لازم همگانی را بر عهده گرفته و در جهت شکل‌گیری این تشکل‌ها کمک‌های اولیه سخت افزاری و مالی را انجام دهد. همانند تشکلات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که با حفظ استقلال خود همواره مورد حمایت مالی و سخت افزاری سازمان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرند .
عباسی در انتهای صحبت‌های خود بیان کرد: به عنوان یک توصیه به مسئولین می‌گویم که در مواجه با خواسته‌ها و مطالبات فرهنگی نسل جوان به سیاست مشت آهنین متوسل نشوند  بلکه در کنار نسل جوان همراه و همیار جوانان باشند در جهت هموار کردن جاده فرهنگی کشور برای آیندگان به قول حکیم ابوالقاسم فردوسی « بکوشید و نیکی به بار آورید/ چو دیدید سرما بهار آورید»

1