جنبش دانشجویی درون نظام است/ برخی دانشجوی منتقد و مطالبه‌گر را معاند نظام می‌دانند

امین عباسی

جنبش دانشجویی درون نظام است/ برخی دانشجوی منتقد و مطالبه‌گر را معاند نظام می‌دانند

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ دیدگاه‌ها برای جنبش دانشجویی درون نظام است/ برخی دانشجوی منتقد و مطالبه‌گر را معاند نظام می‌دانند بسته هستند 0 دسته : اطلاعیه‌ها ، دسته‌بندی نشده ، مصاحبه‌ها ، مطالب عمومی برچسب ها :

“امین عباسی” دبیر سیاسی و سخنگوی اتحادیه سوم (مجمع اسلامی دانشجویان) و همچنین دبیر انجمن اسلامی دانشجویان واحد کازرون، به شرح برخی موانع پیش‌روی تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد و راهکارهایی جهت برون‌رفت از آن‌ها پرداخت.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار صدای آزاد با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و امام در زمینه لزوم داشتن دید سیاسی در دانشجویان و جایگاه تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد در این زمینه گفت: در مورد جنبش دانشجویی دانشگاه آزاد باید گفت چون تأسیس این دانشگاه از سال ۱۳۶۴ بوده، نسبت به دانشگاه‌های دولتی یک قدم عقب‌تر است. به همین دلیل خیلی جاها مورد کم‌لطفی و بی‌مهری قرار گرفته است. علاوه بر اینکه دانشگاه آزاد در شهرستان‌ها واحد دانشگاهی است، از سه میلیون دانشجوی در حال تحصیل در کشور حدود ۱٫۵ میلیون از آنان در دنشگاه‌های آزاد مشغول تحصیل هستند و این کثرت یک پتانسیل بالقوه به وجود آورده که می‌تواند به عنوان هدایت‌گر و شادابی‌بخش جامعه در زمینه مشارکت سیاسی به کار رود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم فرموده امام مبنی بر “دانشگاه مبدأ تحولات است” محقق شود باید از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود استفاده  در این راه استفاده کنیم. چند وقت پیش به جلسه‌ای در دانشگاه آزاد دعوت شدم که اکثریت مدعوین از دانشگاه‌های دولتی بودند و
من هم در اعتراض به این اجحافات در جلسه شرکت نکردم. این نوع دعوت‌ها، جو بدی را القا می‌کند.

عباسی تأکید کرد: البته جنبش دانشجویی همواره پویاست و این کارها نمی‌تواند دانشجو را از فعالیت باز بدارد ولی این را به دانشجو القا می‌کند که صرفا برای دل خود باید کار کند.

وی در عین حال با اشاره به پراکندگی واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور گفت: بیشتر دانشگاه‌های دولتی در تهران متمرکزند و به کانون رسانه و کانون جریانات سیاسی نزدیک‌ترند و این نقطه قوتی برای آنان به حساب می‌آید.

عباسی، مهمترین موانع بر سر راه فعالیت تشکل‌های دانشجویی را “کم‌لطفی مسئولان” خواند و گفت: گاهی طیف فکری تشکلی به جریان خاصی نزدیک است که عکس جریان فکری مسئولین آن شهرستان باشد. بنابراین “تحمل نکردن صدای منتقد” از جمله موانع است، زیرا فکر می‌کنند نظرات منتقد علیه نظام است و او را معاند می‌انگارند. در صورتی که جنبش دانشجویی بخشی از نظام و درون نظام است.

دبیر سیاسی و سخنگوی اتحادیه سوم (مجمع اسلامی دانشجویان) تأکید کرد: مشکل بعدی “نداشتن رسانه” است که حداقل همین صدای دانشجو را درست و بدون فیلتر انعکاس دهد و به عنوان وظیفه بعدی مشکل بیان شده را پیگیری کند که بسیار مهم‌تر از خبررسانی است.

عباسی، “شکاف اجتماعی” را دیگر مشکل و مانع بر سر راه فعالیت‌های دانشجویی دانست و گفت: دانشگاه‌ها جدا از جامعه نیستند. برخی رفتارهای مسئولان در دوره گذشته، باعث شد فضا امنیتی به‌ نظر برسد. این احساس امنیتی بودن به مراتب بدتر از امنیتی بودن است که باعث گوشه‌نشینی فعالین شد.

وی با اشاره به راهکارهای بازگرداندن شور و اشتیاق فعالیت به تشکل‌های دانشجویی، ادامه داد: مشارکت سیاسی یک پروژه نیست که برای شروع آن تاریخی تعیین کنم بلکه یک فرایند است که بخش اعظم آن به نحوه نگاه مسئولان ما برمی‌گردد.

عباسی تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی موجود مانند بخش خصوصی یا NGO‌های اروپا خود گردان نیستند. مسئولین باید با تمرین و الگوبرداری صحیح به تأثیرات تشکل‌ها و انجمن‌ها خوش‌بین باشند و به آن‌ها مثل خاری در چشم نگاه نکنند. همچنین بپذیرند نقد منصفانه
باعث پویایی بیشتر و پیشرفت جامعه می‌شود.

وی افزود: همانطور که امام و رهبری فرمودند: “مردم ولی این مملکت هستند”، مسئولان نیز باید به دید ولی نعمت به منتقد نگاه کنند.

عباسی تأکید کرد: منتقد اگر ببیند به چشم یک معاند به او نگاه نمی‌کنند و نقد او مورد بررسی کارشناسی قرارمی‌گیرد، قوت قلب گرفته
و با دید انعطاف‌پذیرتری به نقد خواهد پرداخت.

1