دانشگاه آزاد آیینه تمام‌نمای اجرای اصل ۴۴ در ایام

دانشگاه آزاد آیینه تمام‌نمای اجرای اصل ۴۴ در ایام

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ دیدگاه‌ها برای دانشگاه آزاد آیینه تمام‌نمای اجرای اصل ۴۴ در ایام بسته هستند 15878 دسته : دسته‌بندی نشده ، مطالب عمومی ، یادداشت

سخنگو و دبیر سیاسی مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تشکلات دانشگاه آزاد نیز مانند ساختار این دانشگاه دارای پراکندگی‌ست و فعالیت در همه جای آن وجود دارد که این نکته بسیار خوبی است. از طرف دیگر تشکلات آزادی عمل مناسبی دارند و سازمان از آن‌ها به خوبی حمایت می‌کند.

“امین عباسی” در گفت‌وگو با خبرنگار “صدای آزاد” در آستانه سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد گفت: همانطور که می‌دانید انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود و پس از انقلاب برای تحقق این هدف شخصیت‌های زیادی دست به کار شدند؛ یکی از این افراد آیت الله هاشمی بود که پیشنهاد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی را به خدمت امام(ره) رساندند و با تأیید ایشان این طرح مصوب شد.
او در ادامه گفت: تأسیس این مجموعه دانشگاهی با دوران دفاع مقدس همزمان بود و پس از اتمام جنگ با هیئت مؤسس متشکل از آیت الله هاشمی، سیدحسن خمینی و ریاست دکتر جاسبی تأثیر بسیاری در پیشرفت کشور داشت و همانطور که می‌دانید بزرگترین دانشگاه حضوری خاورمیانه است و با توجه به امکانات و پراکندگی بسیار حائز اهمیت است.
این فعال دانشجویی در ادامه با اشاره به “خصوصی” بودن دانشگاه آزاد گفت: به واسطه تأسیس این دانشگاه در مناطق مختلف، نقش سفیر فرهنگی و علمی را بازی می‌کند و موجب پویایی علمی و فرهنگی و همچنین تربیت دانشجو و انفجار مقالات است. این مجموعه دانشگاهی با دارا بودن بیش از ۵۰درصد تحصیل‌کنندگان بدون دریافت بودجه از دولت، بار عظیمی را در تربیت و آموزش به دوش می‌کشد و آیینه تمام‌نمای اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی است آن هم در زمان تأسیس این مجموعه که مصادف بوده‌ است با رواج نظریه‌های اقتصادی سوسیالیستی در کشور.
عباسی در ادامه گفت: تشکلات دانشگاه آزاد نیز مانند ساختار این دانشگاه دارای پراکندگی‌ست و فعالیت در همه جای آن وجود دارد که این نکته بسیار خوبی است. از طرف دیگر تشکلات آزادی عمل مناسبی دارند و سازمان از آن‌ها به خوبی حمایت می‌کند و از لحاظ فرهنگی فعالیت‌ها در واحدها موجب نشاط و بلوغ سیاسی است و ارتقای فرهنگ جوانان و دانشجویان در مناطق مختلف می‌شود.
سخنگو و دبیر سیاسی مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی (اتحادیه سوم) در ادامه با مطرح کردن دو پیشنهاد در حوزه فرهنگی و علمی گفت: برای ارتقای علمی باید از اساتیدی استفاده شود که دارای مدارج علمی بالا هستند زیرا اخیرا دیده شده که اساتیدی بدون توجه به مدارک تحصیلی‌شان به کار گرفته شده‌اند البته اخیرا برای جلوگیری از این امر، قانونی مصوب شده است که حتما باید دکترا داشته باشند و نکته دیگری که در حوزه علمی باید توجه شود اساتید حق‌التدریس هستند که باید با دقت نظر بیشتری انتخاب شوند و همچنین نکته مهم دیگر این است که بودجه‌های پژوهشی صرفا در امور پژوهشی و برای ارتقای علمی اختصاص یابند.
او در بعد فرهنگی نیز گفت: همان مشکلی که نسبت به بودجه پژوهشی گفتم باید نسبت به بودجه فرهنگی نیز رعایت شود و در جای خودش هزینه شود مثلا هزینه کردن این مبالغ برای برگزاری سخنرانی و سمینارهای بی‌خاصیت آن هم برای مسئولین یا برگزاری همایشی که اشخاصی در آن حضور می‌یابند که مورد توجه مسئولین دانشگاه‌اند نه دانشجویان؛ پس باید این مبالغ در کارگاه‌های آموزشی که به دنبال رواج افکار نو برای دانشجویان است استفاده شود.
او در انتهای صحبت‌های خود گفت: دولت نباید در امور فرهنگی دخالت داشته باشد و این کارها باید توسط تشکلات مردم‌نهاد صورت گیرند، دانشگاه آزاد هم باید با محول کردن این امور به تشکل‌ها که برآمده از رأی دانشجویان است این نقش را بازی کند که خدا را شکر با آمدن مدیریت جدید و افزایش تقریبی بودجه‌ها این امر در حال تحقق است.

1