متن کامل مناظره کواکبیان و ترقی

متن کامل مناظره کواکبیان و ترقی

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ دیدگاه‌ها برای متن کامل مناظره کواکبیان و ترقی بسته هستند 2 دسته : دسته‌بندی نشده ، مطالب عمومی ، یادداشت

به گزارش گروه دانشگاه عصر کازرون؛ بمناسبت گرامیداشت شانزدهم آذرماه “روز دانشجو” مناظره ای با عنوان “تاثیر گذاری و نقش تشکل های دانشجویی در سیاست گذاری نظام”  با حضور “مصطفی کواکبیان” دبیر کل حزب مردم سالاری و “حمید رضا ترقی” معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون برگزار شد.

monazere

دراین مناظره که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه آزاد کازرون برگزار گردید، به هریک از مدعوین ۱۰ دقیقه زمان پاسخگویی به سوالات مختلف داده شد آنچه می خوانید گزارش مفصلی از مناظره است.

monazere (1)

سوال اول: تاثیر جنبش دانشجویی در سیاست های کلی نظام از منظر شما و جریان فکری منتصب به شما چگونه است؟

جواب حمیدرضا ترقی: “طبیعتا واقف هستید که سیاست کلان نظام بر اساس قانون اساسی توسط رهبر انقلاب و ولایت فقیه پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام که ترکیبی از همه ی این سلایق فکری کشور است اتخاذ شده و ابلاغ می شود و توسط دولت های مختلف به صورت قانون ۵ ساله یا یک ساله به تصویب مجلس رسیده و زمینه اجرایی می یابد. به نظر می رسد که اگر سیاست های کلان را تجلی بخش آرمان های انقلاب بدانیم همچنین یکی از مهمترین رسالت دانشجو را و نظام اسلامی را آرمان گرایی بنامیم. نتیجه این است که دانشجویان بر اساس آرمان های انقلاب اسلامی و بر اساس سیاست های کلی نظام به دنبال فتح قله های علمی همچنین تقید به دین و ارزش های اسلامی بروند که در متن سیاست نظام است. میان وظیفه آرمان گرایی و ملاحظه مصالح کشور فاصله ای نیست و می توان با دو بال علم وایمان سیاست ها را محقق کرد. در سال های ۷۲ تا کنون بیش از ۴۵ سیاست کلان در زمینه های مختلف طی فرایندی که ذکر شد به تصویب رسیده است. این سیاست ها بدون استفاده از قشر دانشجویی معتقد به سیاست های نظام و جز از طریق تلاش قشر دانشگاهی برای یافتن راه صحیح و اجرای سیاست هایی که مقام معظم رهبری اشاره می کنند نتیجه نخواهد داشت.

نقش اصلی جنبش دانشجویی اعتقاد و شناخت سیاست کلان جمهوری اسلامی است، چنانچه اگر در جایی احساس شود دستگاه و مسئولی این سیاست ها را صحیح اجرا نمی کنند و یا در پیاده سازی نقص وجود دارد، وظیفه اصلی و مهم دانشجویی این است که انحراف یا نقص را متذکر شود.

جواب مصطفی کواکبیان: “ اگر سه وظیفه ی کسب معرفت علمی و معرفت معنوی وسیاسی- اجتماعی را به عنوان سه اصل مهم فعلیت دانشجویی تلقی شود و در کنار آن، ارتقاء دانش و فضایل اخلاقی دانشجو بایستی از دیگر افراد جامعه پیش گام باشد. باید گفت که طبیعتا در سیاست های کلان نظام تشکل و جنبش دانشجویی بایستی تاثیر گذار باشد.معتقدم که آنچه باید هم اکنون باشد برطبق گفته امام خمینی که فرمودند: “خدا لعنت کند افرادی که نمی گذارند دانشجو سیاسی باشد”، در بعد از انقلاب بعضی این گونه رفتار کردند که سیاست بایستی در انحصار روحانیون قرار گیرد و این توطئه از توطئه قبل خطرناک تر است، چون شکاف بین ملت و حکومت را ایجاد می کند. ما معتقدیم که سیاست و دیانت ما یکی است ، بنابراین باید در عرصه سیاست نیز نقش آفرین باشیم . تعارف نباید کرد که در حال حاضر دانشجویان در سیاست گذاری کلان نظام تاثیر گذار نسیتند. در بحث کرسی های آزاد اندیشی نظام نرم افزاری و دیگر فعالیت های اجتماعی تشکلات دانشجویی فروغ لازم را ندارند.آنچه باید باشد خوب است ولی شرایط کنونی باعث تکدر خاطر می شود.

monazere (6)

سوال دوم: نظر شما در مورد ارتباط  یا عدم ارتباط  با آمریکا چیست؟

 جواب حمید رضا ترقی: “ ارتباط با دنیا در متن سیاست جمهوری اسلامی است . حضرت امام و رهبری ارتباط نظام با همه کشورها و ملت های دنیا را لازمه ی جهانی شدن نظام اسلامی می دانند به جز رژیم صهیونیستی که حکومت نامشروع دارد و مبنایی برای پذیرش آن به عنوان حکومت ندارد. بایستی گفت در مورد ارتباط با حکومت آمریکا ما ارتباط را قطع نکردیم تا وقتی خود آنها این قطع ارتباط را استمرار دادند و روش خصمانه را دنبال کردند. در این شرایط که آن ها شاهد پیشرفت ملت ما و اقتدار نظام جمهوری اسلامی در منطقه و جهان هستند و این مسایل باعث شده که در یک سطح هم وزن با آمریکا قرار بگیریم طبیعی است که مذاکره با رعایت مصالح ملی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. البته باید دراین مذاکره هوشمندانه عمل کنیم و مراقب آسیب های وارده از سوی آمریکا باشیم. اکنون با تدبیر رهبر فرزانه انقلاب و فرمایشات ایشان مبنی برنرمش قهرمانانه زمینه این تعامل از حدود سال ۲۰۱۱ شروع و به مرور زمان بسترها فراهم شده است. بایستی توجه داشت که نکته مهم در بحث مذاکرات اخیر تفاوت میان این نوع مذاکرات و روابط در زمان اصلاحات است. در زمان اصلاحات بر اساس یک انفعال و کوتاه آمدن در برابر زیاده خواهی و عدول از اصول و مواضع نظام ارتباط برقرار شد. بنا بر اسناد منتشر شده توسط صادق خرازی در سال ۲۰۰۳ برای حل مشکل هسته ای و جلوگیری از ورود پرونده هسته ای در شورای امنیت  وعده خلع سلاح حزب الله و پیروی از سیاست های آمریکا در منطقه از سوی دولت اصلاحات به آمریکایی ها داده شد که این بر خلاف سیاست کلی نظام بوده است.

جواب مصطفی کواکبیان: 

“ در بحث ارتباط  با آمریکا به طور کلی چهار دیدگاه در کشور وجود دارد:

۱- گروهی معتقدند بدون هیچ شرط و خط قرمزی بایستی روابط را بهبود بخشید مثل شرایط قبل از انقلاب، این دیدگاه نمی تواند منطقی باشد و مورد قبول نیست.

۲- نقطه مقابل دیدگاه اول: هر گونه رابطه و مذاکره را ممنوع می دانند. در میان دوستان اصولگرا افرادی وجود دارند که هر گونه رابطه ای را خیانت می دانند حتی اکنون بعضی دوستان توافق نامه ژنو را امان نامه ای به شمر زمان می دانند ، ما این تفکر را نیز غلط می دانیم. نفس مذاکره را نبایستی زیر سوال برد. معتقدم که این تفکرات در جامعه توسط برخی افراد تند رو منتشر می شود.

۳- دیدگاهی که تیم مذاکره کننده کنونی دارد. درمذاکرات هسته ای می توان مذاکره با آمریکا را مطرح نمود که این نیز خود دارای نقایصی است بنده معتقدم که اگر شما موفق به حل مسئله هسته ای شدید تا مشکل اصلی حل نشود مسایل دیگری نیز از جمله حقوق بشر مطرح خواهد شد.

۴- دیدگاه چهارم  دیدگاهی است که مدت ها مطرح کرده ایم بایستی برای ایجاد رابطه و مذاکره برنامه ریزی کنیم این گونه نیست که بنشینیم و یک شبه رابطه برقرار نماییم. دراین میان مهم این است که چه به دست آوریم و چه امتیاز هایی می خواهیم بدهیم؟ بنده روش مذاکره تیم فعلی را قبول دارم ولی باید اصل موضوع را مطرح کرد، نباید گفت که ما در اندیشه متقابل هستیم. اعتقاد نداریم که با ایجاد رابطه دچار صمیمیت شویم بایستی توطئه ها رادر نظر گرفت ولی این مسایل نباید انرژی مذاکره و ارتباط را از ما بگیرد.

من با گفته جناب ترقی مخالفم که دولت اصلاحات به یک باره تسلیم منافع آمریکا شده بود این گونه نیست که بدون نظر رهبری و بر خلاف مصلحت های نظام امتیازی داده شود.

monazere (4)

سوال سوم: نظر شما در مورد تسخیر سفارت انگلیس چیست؟

جواب حمید رضا ترقی: “ در این که این کشورها (انگلیس و آمریکا)  به تعبیر امام خیانت هایی به ملت ایران نموده اند شکی نیست و پرونده کثیف فراوانی در مورد استعمار و چپاول اموال ملت  ایران داشته اند،جای هیچ گونه شبهه ای وجود ندارد. در سال های اخیر به خصوص در حوادث تحریف آمیز کوی دانشگاه و فتنه بعد از انتخابات ۸۸  تاثیر بسزایی داشته تردیدی نداریم . به اعتقاد ما و بر اساس شواهد موجود اشغال سفارت انگلیس دست پخت و توطئه ی خود آن ها بود و افرادی که دست به چنین کاری زدند به عواقب این کار آگاهی نداشتند. بسیاری از شواهد ازجمله باز شدن درب سفارت و اعترافات دستگیر شدگان نکته فوق را تاکید می کند. باید مراقب بود که اگر در رابطه با مخالفت با اقدامات کشوری چنین رفتارهای غیر قانونی صورت بگیرد به ضرر کشور در سطح بین المللی است.

جواب مصطفی کواکبیان: ضمن احترام به جناب ترقی من دیدگاه ایشان را دایی جان ناپلئونی می دانم. بنده به دلیل عضویت در کمیسیون امنیت ملی در آن زمان در جریان این مسئله هستم در آن زمان یک دیدگاه این بود که سطح روابط را کنترل کنیم و دیدگاه دیگری مبنی بر قطع رابطه وجود داشت. در حالی که قرار بود این مسئله به صحن علنی مجلس بیاید با مخالفت هیات رییسه این موضوع مطرح نشد تا اینکه بعد از گذشت یک سال مسئله تحریم بانکی مطرح شد و انگلیس به عنوان عضو اصلی این تحریم را پیگیری نمود. ما همان حرف قدیمی خود را مبنی بر کاهش سطح روابط مطرح نمودیم که در صحن علنی مجلس مطرح شد و رای آورد. متاسفانه از همان جا عده ای فرمان دادند برای تجمع و متاسفانه بر خلاف تمام سیاست های دیپلماسی رفتار شد. این گروه اندک با تند روی های خود در مسایل مختلف ایجاد حاشیه می کند.

monazere (2)

سوال چهارم: نقاط قوت و ضعف دولت پیشین را در چه مواردی عنوان می کنید؟ و تا چه سطحی استفاده از این نقاط  را موثر می دانید؟

جواب حمید رضا ترقی: نقاط ضعف در دو دولت در عرصه های مختلف متفاوت است، در عرصه اقتصادی هر دو دولت در جهت وابستگی به نفت و اجرای سیاست ۴۴ قانون اساسی ودر مواردی توسعه عدالت اجتماعی، گام کامل و لازم را برنداشت.

در عرصه ی سیاسی  می توان نقاط ضعف دولت اصلاحات را باز گذاشتن دست جریان عرف گرا و سکولار در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی کشور و توجه بیش از حد توسعه سیاسی و عدم توجه به نیاز اقتصادی کشوردانست.

جواب مصطفی کواکبیان: “ دولت آقای احمدی نژاد دارای پشتکار خوب و تلاش مناسبی بود در عین حال باید توجه کرد که اگر با عقلانیت و تدبیر لازم عمل می شد می توانست نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. ببنیید سفرهای استانی جز نقاط قوت دولت احمدی نژاد بود ولی وقتی منجر به دادن وعده های بی سرانجام شد نتیجه ای مناسب این حجم تلاش نداشت . در بحث جوان گرایی اصل کار خوب ولی بدون رعایت اصل شایسته سالاری صورت گرفت.

در بحث تخلفات دولت نهم ودهم از قانون باعث گردید که شاهد بروز مشکلات مالی و پرونده های مالی بزرگ باشیم. حقیقتا این صحبت را قبول ندارم که در دولت اصلاحات به احزاب بیش از حد بها داده شد . معتقدم که فضای دولت خاتمی بر فضای امنیتی ترجیح داده شد. ولی فرصت تاریخی اصلاح طلبی به دلیل انحصار طلبی و افراط گرایی برخی جریان ها از دست رفت. از نکات منفی دیگر می توان به مسئله تحصن در مجلس ششم و عدم تایید صلاحیت ها در مجلس هفتم اشاره کرد.

monazere (5)

 در حاشیه این مناظره آقایان ترقی و کواکبیان همراه با دکتر شریفی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی کازرون و برخی دیگر از مسئولین و دانشجویان، از سه اصله درختی  را که سال گذشته، به صورت نمادین و به عنوان ” یادبود شهدای دانشجوی سال ۳۲ ” در این دانشگاه کاشته شده بود، بازدید نموده و آبیاری کردند.

taraghghi

kavakebiyan

1