مدیر کُشی

امین عباسی

مدیر کُشی

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ دیدگاه‌ها برای مدیر کُشی بسته هستند 2 دسته : دسته‌بندی نشده ، مطالب عمومی ، یادداشت

  به قدرت رسیدن شخص ،گروه و یا جناحی در فضای سیاسی ، اقتصادی و یا دیگر حوزه های یک کشور، تغییر و تحولات مدیریتی را میتواند به دنبال داشته باشد ، که این مسئله، امری مرسوم و عادی به شما می رود. اما اینکه با به قدرت رسیدن یک گروه و یا شخصی می بایستی همه مسئولین و مدیران آن کشور و یا استان و یا شهرستان به دلیل همسو نبودن با طرز تفکر سیاسی شخص و یا گروه پیروز برکنار شود ، پدیده ای مزمون و غیر قابل درک می باشد . در بیشتر کشورهای توسعه یافته ، به دلیل کوچک بودن دولتها ،در صورت جابجایی قدرت ، بدنه دولت کمتر دست خوش تغییرات و به اصطلاح خانه تکانی قرار میگیرد. اما متاسفانه در کشور ما به دلیل ساختار نامناسب سیاسی و گستردگی غیر متعارف دولت و عدم اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی که خصوصی سازی را تاکید می کند و همچنین طرح کوچکتر شدن دولت که چند سالی هست مورد بحث و گفتگو می باشد ولی تاکنون اقدام جدی در این باره صورت نگرفته است، با جابجایی دولتها و یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، موج گسترده ای از تغییرات در سطوح مختلف مدیریتی صورت می گیرد، که بسیاری از این تغییرات غیر کارشناسانه و غیر ضروری به نظر می رسد  به طور مثال: یک مدیری که نه انتصاب آن سیاسی بوده و نه جایگاه مدیریتی نامبرده به جریانات سیاسی ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم داشته و تنها در یک حوزه تخصصی مشغول به انجام وظیفه اداره متبوع خویش و اجرای سیاستهای دولت می باشد با جابه جایی یک نماینده مجلس که وظیفه تقنین و نظارت را می بایستی داشته باشد و یا یک فرماندار که نماینده عالی دولت در شهرستان بوده و تیم اداری دولتها را می بایستی در خدمت رسانی به شهروندان، به اصطلاح فوتبالی ها ، کاپیتانی نماید ، اما متاسفانه در برخی موارد  مدیران لایقی که میتوانند به عنوان نیروهای بالقوه حتی در مدیریتهای سطح کلان بر پتانسیل آنها تکیه کرد، با سیاسی کاری، نه تنها به شکل بسیار ناخوشایند، که حتی این مسئله در سطح وزرات  امور خارجه کشورمان در چند سال گذشته به چشم خورده، بلکه بسیار غیر اخلاقی و غیر کارشناسانه اقدام به عزل آن مدیر گردیده و متاسفانه نه تنها زحمات آن مدیر در مدت زمان مدیریتی ایشان را تحت الشعاع قرار داده بلکه راهی که میتوانست در جهت پیشرفت نامبرده در آینده متوجه آن مدیر بشود را نیز ناهموار ساخته و بعضا این نوع عزل میتواند خود به نوعی نمره منفی در کارنامه مدیریتی آن شخص تلقی گردد که متاسفانه چند سالی می باشد که این مسئله شوم ، در اطراف ما نیز به چشم خورده و مایه نگرانی بسیاری از شهروندان  گردیده است ، چرا که بیم آن دارند که این امر ناپسند به مرور تبدیل به یک عادت گردد .

با بررسی اجمالی علل این نوع برخوردهای قهر آمیز (قربانی کردن مدیران)  میتوان به نکاتی اشاره کرد . از جمله این علتها می توان به راضی نگه داشتن عده ای که در پیروزی شخصی در یک پروسه اجتماعی تاثیر گزار بوده اند و به نحوی از شخص پیروز سهم خواهی می نمایند اشاره نمود . یا مورد دیگری که می شود در لابلای آن دنبال علت گشت، عدم همکاری و یا احیانا تقابل مدیر عزل شده با شخصی خاص و نزدیک به جریانی سیاسی دانست که بعضا مدیرانی با عدم همکاری با نفرات معرفی شده از سوی کانون های قدرت و ثروت، عطای مدیریتی را به لقای کار سیاسی بخشیده و گوشه عزلت را به صندلی ریاست ترجیح می دهند . مورد بعدی را شاید نتوان بی ارتباط با اسفند سال آینده و پیش رو بودن انتخابات مجلس دانست . در برخی موارد هم اینگونه میشود استنباط کرد که با برکناری  یک مدیر و به اصطلاح قربانی کردن آن فرد در راستای ابقای مدیر دیگری حرکت می شود و به زبان ساده تر مدیری برکنار می شود تا مدیر دیگری در مسند خود همچنان تکیه دهد.

در این میان اندک مدیرانی هم هستند که به دلیل ضعف مدیریتی از سوی ادارات کل و سلسله مراتب مافوقشان عزل گردیده و شخصی دیگر جایگزین وی می شود که این نوع عزل و نصبها را میتوان در زمره بهترین نوع جابجایی ها به حساب آورد ، هر چند این نوع عزل و نصبها در چند سال اخیر به شدت  کمیاب گردیده است .

 لازم به ذکر است که هدف این حقیر از انتشار مطالب فوق صرفا بیان نقطه نظرات شخصی ایجانب ونگرانی گروهی از شهروندان شهرستان کازرون ، پیرامون برخی عزل و نصبها بوده و خدای ناکرده قصد تخریب و توهین به شخص و گروه خاصی  را  نداشته و اینکه می بایستی عنوان نمود که  نمیتوان تمامی عزل و نصبهای اتفاق افتاده در شهرستان را با قصد و غرض فرض نمود ، بلکه اندک عزل و نصبهای نا متعارفی که در شهرستان کازرون طی چند سال اخیر اتفاق افتاده، که امیدواریم هیچ یک در زمره نوشته های این حقیر نگنجد . و در خاتمه توجه مسئولین اجرایی و صاحبان منصبهای سیاسی را به آیه شریفه کلام الله مجید جلب نموده و از خداوند منان طلب مغفرت برای تمامی خطاکاران و آرزوی سلامتی خدمتگزارن این مرز و بوم را خواستارم.

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ”

امین عباسی

1